Ameerika Kultusfilmide Festival “Freedom Fries”

Ameerika Kultusfilmide Festival “Freedom Fries” on pühendunud Ameerika alternatiiv- ja eksperimentaalkinole – oma koha programmis leiavad nii filmikunsti klassika kui ka avangardne videokunst. Seekordse festivali fookuses on New York – linn, mille maagiat on raske sõnadesse panna. Filmikunst teeb aga selle maagia meile käegakatsutavaks. Programm lähtubki New Yorgi linnale ainuomasest iseäralikust toonist ja tunnetusest: elu nagu filmis, elu kui kunst.

 

Muuhulgas tuleb näitamisele kultusfilm “Taxidriver” Robert De Niroga peaosas.

“Taxi Driver” on ood New Yorgi linnale. Kui peaks valima ühe filmi, mis annab NYC’i vibe’i kõige ehedamalt edasi, siis on see kindlasti Martin Scorsese “Taxi Driver”. Metsik ja vaimselt ebastabiilne sõjaveteran Travis Bickle, meie lõhestunud kangelane, kruiisib läbi rahutute ja ettearvamatute Greenwich Village’i ja Hell’s Kitcheni tänavate. Ta töötab öösel ja seisab silmitsi Manhattani pahupoolega. “Kõik loomad ilmuvad öösel välja… haiged, äraostetavad.”

See kõik võib eksisteerida ka ainult tema peas: segase mehe kättesaamatu unistus Cybill Shepherdist, raev ja kompulsiivne tung õiglus jalule seada. “Taxi Driver” ei romantiseeri – olles korraga nii terav ja reaalne, et New Yorgi lämmatav kuumus ja prügihais nõrguvad läbi ekraani ning ajavad ka vaataja pea sassi. See on film, mida peegli ees seistes tsiteerivad paljud (“You talkin’ to me?”) ning mis kõnetab seda üksikut kuradikest igaühes.

Vaata lähemalt