Kaasaegse kunsti superstaarid Kumus

29. maist kuni 13. septembrini saab Kumu kunstimuuseumi kaasaegse kunsti galeriis nautida näitust „Kodus ja võõrsil. Raymond Pettibon: Ameerika unelmas elades. Marko Mäetamm: Tunne end nagu kodus”, mis toob kokku kaks maakera vastaspoolel elavat kunstnikku, Raymond Pettiboni Californiast ja Marko Mäetamme Eestist.

Raymond Pettibon on eesti juurtega Ameerika kaasaegne kunstnik, kes kuulub rahvusvahelise nüüdiskunstiareeni tippude hulka. Marko Mäetamme tuntakse Eesti ühe mitmekülgsema ja rahvusvaheliselt tegusama kunstnikuna, kes on kahel korral esindanud Eestit Veneetsia biennaalil. Näituse kuraatori Alistair Hicksi sõnul pühendab Pettibon (1957) näituse oma Eestis elavale onule.

Näitus kujutab endast mitme väljendusvahendi vahel jagatud mitmetahulist maailma. Väljapaneku algusest leiame tüüpilisi Ameerika unelma kujutusi – lääneranniku surfareid, uusasukaid lääne poole vedavaid ronge, pesapallimängijaid –, kuid nende piltide taga peitub ka pinget ja ärevust. Vaataja jõuab välja Stalini kokkukuhjatud kujutisteni, mis paratamatult toovad meelde kunstniku onu vangla-aastad.

Vaata lähemalt