Müstiline ürgmeri

Alates 20. jaanuarist 2017 on Eesti Loodusmuuseumis avatud näitus “Müstiline ürgmeri”, mis kutsub avastama salapärast merepõhja 600 miljoni aasta tagustest aegadest tänapäevani.

Väljapaneku keskmes on tänaseks väljasurnud eriskummalised mereasukad, kelle elust, olust ja välimusest jutustavad fossiilide põhjal modelleeritud videod.

“Me oleme harjunud ütlema, et Eesti on mereriik, ja Eesti ala on meri tõesti väga palju mõjutanud,” ütleb näituse kuraator Sander Olo. “Näitusel “Müstiline ürgmeri” räägime meie mereriigi kaugemast ajaloost – nii sellest, kuidas Eesti ala 600 miljonit aastat tagasi lõunapoolkeral paiknes, kui ka sellest, kes elasid meie vetes siis, kui Eesti ala kattis troopiline meri,” tutvustab väljapanekut Olo.

“Müstilise ürgmere” näitusesaalist leiab neli videoinstallatsiooni, mis juhatavad külastajat rännakul läbi kuue ajastu, jõudes välja tänapäeva. “Videotes ärkavad ellu ürgsed mereasukad ja otsa saab vaadata näiteks hiiglaslikule meriskorpionile ning imetleda graatsilisi meriliiliad,” ütleb Sander Olo. “Videotes näeme nende ürgsete loomade võimalikku välimust ja tõenäolist käitumist,” lisab ta. “Kõige ekstravagantsemaks videolõiguks on ilmselt Devoni ajastut kirjeldav klipp, kus on loodud rekonstruktsioon tõenäoliselt esimesest kehasisesest viljastamisest maailma ajaloos,” avab kuraator klippide sisu.

Vaata lähemalt