Sümfooniakontsert elektronmuusikaga – Alternative Energy

25. veebruaril pakub ERSO Estonia kontserdisaalis midagi täiesti erilaadset. Elektroonilist ja orkestrimuusikat ühendava kontserdiga raputab publikut ERSO peakülalisdirigent Olari Elts, kelle haare üle maailma iga aastaga laieneb ning kelle puhul kriitikud aina enam ülivõrdeid kasutavad. “Show tõeline staar oli Eesti dirigent Olari Elts, kes võlus justkui imekombel välja analüütilised, mikroskoopiliselt detailsed esitused, millest kiirgas spontaansust, värskust ja eredat elu.” (The Scotsman, 11.05.2015). “Tal on poisilik ja pulbitsev karisma. See kandus publikuni.” (The Scotsman, 3.12.2014).

DJ Peeter Ehala alustab publiku üleskütmist kontserdisaali fuajees juba enne kontserti, esmakordselt ühineb ERSOga elektronmuusik Sander Mölder, live-videolahendustega täiendab ettekandeid Alyona Movko.

Olari Elts: “Kontserdil saab kuulda ja näha, millises suunas liigub 21. sajandil orkester ja kogu orkestrimuusika. Elektroonilist ja orkestrimuusikat ei ole kerge kokku sula­tada, kuid viimasel 10–15 aastal on sel alal toimunud kolossaalsed arengud.”

Avateosena tuleb ettekandele noore Eesti helilooja Marianna Liiki uudisteos “Motion in Oscillating Fields”. Kontserdi nimiteoseks on Ameerika noorema generatsiooni tuntuima helilooja Mason Batesi alternatiivenergia kasutamise vajalikkusest ja kliimamuutustest kõnelev “Alternative Energy”, mille tarbeks on lavale koondatud hulk helitehnikat ning autolammutusest toodud erinevaid autoosi alates päevinäinud esitiivast kuni summutini.

Publik saab kuulata ka Ameerika ühe parima orkestritundja John Adamsi teost “City Noir”, mis on kirjutatud urbanistliku filmimuusikana olematule filmile. Olari Elts: “John Adams on Batesi kõrval juba va­nameister, kuid vaieldamatult on ta Ameeri­ka heliloojatest parim orkestritundja – tema juba teab, milleks see loom võimeline on.”

Kristjan Halliku sõnul on ERSO kui tulevikku vaatava orkestri rõhuasetused sel nädalal interdistsiplinaarsel koostööl ja alternatiivenergial. “Soovime publikule pakkuda tavapärasest erinevat kogemust,” lisab ta.

Kontserdile järgneval jätkupeol Teatris N099 tiksutavad publikut DJ Peeter Ehala, DJ Sander Mölder, DJ Johanna Mängel (Klassikaraadio), DJ-duo Triin Ruubel ja Kristjan Hallik (ERSO) ning live-muusikud Triin Krigul & Vambola Krigul ja ERSO NO’orte puhkpillimängijate kvintett.

Kontsert “Alternative Energy” kuulub ERSO “Tulevikumuusika” kontserdisarja, mida toetab Nelja Energia AS. Kontserdiga juhitakse tähelepanu taastuvenergia kasutamise olulisusele.

Vaata lähemalt