Xavier Dolani eriseansid kinos Sõprus

Kino Sõprus teeb kummarduse Xavier Dolanile ja toob ekraanile kolm tema varasemat teost, mis teevad eelsoojenduse uuele, 2016 aastal valminud filmile “Kõigest maailmalõpp.”“Ma tapsin oma ema” 6.märts kell 21.00.
“Kujuteldav armastus” 7.märts kell 21.00.
“Emme” 8.märts kell 20.30.“Kõigest maailmalõpp” esilinastub 9. märtsil kell 19.00.

MA TAPSIN OMA EMA / J’ai tue ma mere / I Killed My Mother (2009)
“Ma tapsin oma ema” on Xavier Dolani esimene täispikk film, mille käsikirja kirjutas ta vaid 16-aastaselt. Linateos võitis Cannes’i filmifestivali kõrvalprogrammis Quinzaine des Réalisateurs linastudes koguni kolm auhinda.
16-aastane Hubert ei saa üldse oma emaga läbi, nad tülitsevad ja kaklevad kõige pärast. …Huberti isa elab neist juba ammu lahus. Ema ja poja vahelised suhted muutuvad veel pingelisemaks, kui koolis ütleb Hubert, et ta ema on surnud. Vale tuleb peagi välja…

KUJUTELDAV ARMASTUS / Heartbeats / Les amours imaginaires (2010)
Xavier Dolani teine mängufilm „Kujuteldav armastus” oli 2010. aasta Cannes’i filmifestivali üks suuremaid publikulemmikuid, ning taas täidab Dolan selles ühemeheorkestrit: ta on režissöör, stsenarist, produtsent ning ühtlasi üks peaosatäitjatest.
Veenva muusikakasutusega ning regulaarsete aegluubis stseenidega voolavat soojapildilist linalugu raamistavad tavaliste inimeste armupihtimused.(Jaanus Noormets)

EMME / Mommy (2014)
“Emme” on emotsionaalsest energiast ohtlikult pakatav tragikomöödia.
Peadpööritavalt lärmaka, sooja huumoriga vürtsitatud ja äärmiselt minimalistliku süžeega meistriteose kolm peategelast maadlevad igaüks oma isikliku närvivapustuse eri staadiumiga. Visuaalselt vapustav, tunnetest ülevoolav ja hingepõhjani liigutav – need ei ole Dolani filmi puhul liialdatud kirjeldused, vaid annavad üsna täpse ülevaate hinges valitsevast emotsioonide virvarrist, millega vaataja saalist lahkub. Puperdav süda on garanteeritud.
Alla 14 a. keelatud!

KÕIGEST MAAILMALÕPP / Juste la fin du monde (2016)
Xavier Dolani uusim film räägib ühe perekonna loo, võttes aluseks kaasaja ühe tuntuima prantsuse näitekirjaniku Jean-Luc Lagarce´i draama, mida on mängitud ka Tallinna Linnateatri laval (“Üsna maailma lõpus”, 2010).
Loo peategelaseks on oma perekonnast võõrdunud mees, kes naaseb lapsepõlvekoju, et oma lähedastele midagi olulist teatada. Tema igatsetud saabumine vallandab aga mahajäänutes aastatega kogunenud valu ja kibestumise. Emotsionaalselt laetud kammerlikus linaloos, kus pilgud kõnelevad rohkem kui sõnad, on kaamera ette rivistatud prantsuse filminäitlejate paremik: Oscari-võitja Marion Cotillard, Kuldse palmioksa võitja ja Bondi-tüdruk Léa Seydoux (“La vie d’Adèle”), neljakordne Césari-võitja Nathalie Baye (“Catch Me If You Can”), Vincent Cassel (“Black Swan”) ja Gaspard Ulliel (“Saint Laurent”).
Cannes’i festivalilt võitis film grand prix’ ja oikumeenilise žürii preemia ning Kanada esitas selle võõrkeelse filmi Oscari kandidaadiks. Xavier Dolan ise on öelnud, et peab seda oma parimaks, kõige täiuslikumalt teostatud filmiks, kus kõik elemendid harmooniliselt kokku kõlavad. (Kaarin Piiskoppel)

Filmide linastused toimuvad Prantsuse Instituudi Frankofoonia kuu raames. Toetavad Kanada Saatkond ja DHL.

Vaata lähemalt